Skolyoz Tedavi ve Uygulama Merkezi

Sağlıklı ve Normal Omurga


sağlıklı omurga

İnsan omurgası boyun,sırt,bel ve kuyruk sokumu bölgesindeki vertebra(omur) adı verilen kemik yapılar ve bunları çevreleyen kas, ligaman ve sinir yapıları ile damar sisteminden oluşan denge ve hareket özelliğine sahip mükemmel bir yapıdır. Normal ve sağlıklı omurga; sayısal olarak eksiksiz, yapısal olarak hatalı olmayan, düzgün dizilim gösteren, kas ve sinir yapıları istemli kontrol edilebilen, hareketleri normal ve mükemmel bir mimari anatomik özellik taşır.

Sağlıklı Omurga

Normal yapıdaki omurgaya sahip kişilere arkadan bakıldığında vücut dengeli, omuzlar eşit, bel ve kol mesafeleri eşit, kalça orta hatta olmalıdır.Yani omurların üst üste dizilimi hatasız seklinin vücudu ön ve arkadan bakıldığında düz bir hatta durur. Omurlar ise hiçbir kayma göstermeden üst üste sıralanmıştır.

Dengeli omurga sadece arkadan dizilimde değil, yandan bakıldığında da boyun,sırt,bel ve kalçada doğal eğriliklere sahip olmalıdır. Yani boyunda iç bükey yapı (buna lordoz denir ),sırtta dış bükey görünüm (buna kifoz denir),belde tekrar lordoz ve kuyruksokumu bölgesinde de kifoz olmalıdır ki yan duruşta da omurga stabil ve dengeli olabilsin.

Omurgadaki bu eğimler çocuğun doğumunu takiben bir yılda gelişir. Son yıllarda bebek egzersizlerinde bu konuya önem verilmektedir. Eğriliklerin doğal ve normal olması kişinin duruşu,hareketleri ve omurga sağlığında önemlidir.

Özellikle gelişim çağında sürekli yanlış oturma,spor yapmama ve ağır okul çantaları çocukların duruşunu olumsuz etkiler ve sırtta hiperkifozun gelişimini arttırır, iyi ve sağlıklı duruşu bozar.

Etiketler: skolyoz, sağlıklı omurga, skolyoz korsesi