Skolyoz Tedavi ve Uygulama Merkezi

Skolyoz Egzersizleri / Schroth Method


Skolyozda etkilenen omurga bölümlerini normalize etmek, kısalan ve zayıf kalan kas gruplarını aktive etmek ve solunum kaslarının kullanımı ile göğüs kafesini ve solunum kapasitesini korumak amacıyla egzersiz yapılmalıdır. Skolyoz ileri açılarda omurganın hareketlerini sınırlar ve çocuğun bel ve kalça hareketleri normalden daha azdır ve esnekliği azalır, bu durum duruşunu daha da olumsuz etkiler. Skolyoza bağlı eğriliğin iç bükey tarafında vücut bölgesinde bir çökme oluşur bu nedenle omurganın uzatılması için germeler ve son yıllarda özel traksiyon sağlayan sandalyeler kullanılmaktadır.

Skolyoz tedavisinde en yaygın egzersiz yöntemlerinden biri Schroth olarak bilinen ve yaygınlaşan egzersizlerdir. Kendisi de skolyoz hastası olan fizyoterapistKatharinaSchroth özel skolyoz programları geliştirmiş ve bunu hastalar üzerinde uygulamış ve Almanya’da kendi adına bir klinik kurarak bunu bir tedavi protokolü olarak yerleştirmiştir.

Bu yaklaşımın dışında Dubowitz, SEAS, Lyonnaisevb başka skolyoz yaklaşımları da kullanılmaktadır.

Skolyozegsersizlerinde önemli olan standart protokollerden ziyade her çocuğu ayrıntılı olarak değerlendirmek, etkilenen vücut segmentlerini,omurga hareketlerini analiz etmek, eğriliğin yerini ve açısını belirlemek ve buna uygun egzersiz ve fizyoterapi yaklaşımı belirlemektir. Çünkü Skolyoz her çocukta farklı etkilenimler oluşturur.

Skolyzoda akupunktur,traksiyon ve elektroterapi gibi yöntemler de denenmiş olmakla birlikte bu konularda yeterince tıbbi kanıt yoktur.

Ayrıca skolyozda yüzme,pilates,yoga sporlarının olumlu etkisi belirtilmekle birlikte bu konuda da yeterli bilimsel kanıt yoktur. Fakat çocukların omurga hareketliliğini arttırmak için sportif hareketlerin katkı sağlayacağı kuşkusuzdur.

Schroth programı ülkemizde de uygulanmaya başlanmıştır. Son yıllarda konuya olan ilgi artmış olmakla birlikte maalesef çok az sayıda terapist bu eğitime sahiptir. Bu çalışmalar da ilk kez kurumsal olarak Formed tarafından başlatılmıştır. Halen sertifikalı terapistleri aracılığıyla farklı yerlerde ve Formed Healthcare korse uygulama merkezinde bu eğitimler verilmektedir.

Etiketler: skolyoz egzersizleri, skolyoz egzersizleri nelerdir, skolyoz