Skolyoz Tedavi ve Uygulama Merkezi

Skolyoz Korsesi ve Korse Tedavisi


Skolyoz Korse Tedavisi

Skolyoz üç boyutlu bir omurga deformitesidir.Bu nedenle kullanılacak korsenin bu üç düzlemdeki bozulmayı kontrol edecek bir tasarıma sahip olması gerekir. Genellikle skolyozda kullanılan korselere TLSO (TorakoLumboSakral gövde Ortezi) adı verilir. Bu korseler farklı tip ve modellerde üretilebilmektedir.

Skolyoz Korse Tedavisi Nasıl Olur?

Skolyozda kullanılan korseler ve farklılıkları

Skolyoz korseleri eskiden çocuklarda alçılama ile başlamış daha sonra alçı ölçülerden yapılan düzeltme modelleri ile korse yapılmıştır Alçıya dayalı korselerde korseyi yapan kişinin konu ile ilgili ciddi bilgi birikimi olması ve çocuktaki değişiklikler ve büyümeye bağlı değişiklikleri de göz önüne alarak tasarlanması gerekmektedir. Bu geleneksel yöntemlerde hata payı ve işlemin uzun sürmesi bir dezavantajdır.

Skolyozda çok farklı korse modelleri geliştirilmiştir. Milwakuee ilk korselerdendir fakat boyun parçası nedeniyle maalesef çocuklar bu korseyi kullanmak istememektedir.

Bunun üzerine arayışlar devam etmiş Boston, Charleston ve Cheneau prensibi ile yeni korse modelleri oluşturulmuştur. Amaç daha kozmetik ama aynı şekilde skolyozu kontrol etmesi daha başarılı tasarımları geliştirip çocukların giymelerini arttırmaktır.

Skolyoz Korse Tedavisi CAD-CAM Teknigi

Cheneauskolyoz korsesi ve CAD CAM tekniği

Tüm konularda olduğu gibi teknoloji bu alanda da çok ilerlemiştir. Artık klasik tekniklerle korse üretirken yapabilecek hataların ortadan kaldırıldığı bilgisayar yardımıyla dizayn edilmiş ve üretilmiş, çok başarılı sonuçlar alınabilen korseler üretilebilmektedir.

Günümüzde gelişen teknoloji ile hata payı az,üç düzlemde kontrol sağlayabilen bilgisayar tasarımlı korseler yapılmaktadır.Burada amaç daha kısa sürede korseyi yapabilmek ve etkili sonuç alacak bir tasarım oluşturmaktadır. CAD CAM adı verilen bu teknoloji artık birçok tasarım gerektiren konuda kullanılmaktadır.

Korse için çocuğun eğriliğinin çok iyi analiz edilmesi ne türde bir eğrilik gelişeceğinin bilinmesi ve olabildiğince çocuğun kabul edeceği etkili bir korse üretebilmektedir.

CAD_CAM Skolyoz Korsesi

Bunun için çocuğu konu uzmanı hekim analiz eder.Gereken ölçümleri alır ve yine tasarım konusunda deneyimli hekim veya tekniker korseyi bilgisayarda modeller.Ortaya çıkan modele çocuğun ölçüleri işlenir ve son olarak da model bir kalıp makinasında bir model tasarım geliştirilir.Bu model üzerinden plastik çekme yöntemi ile korse yapılır ve takılması gereken bantları ile çocuk üzerinde uygulama yapılır.Gerekli düzeltmeler yapılır.

Bu korselerde elde edilen başarı oldukça yüksektir.

Ayrıca Cad Cam teknoloji ile farklı modeller de uygulanmaktadır. Son yıllarda Gomez Orthotic sistem de geliştirdiği innovasyonla üç boyutlu kontrol sağlayabilen kanıtlanmış korseler üretmektedir.

Formed Healthcare her iki korseyi de hastalarına uygulamaktadır ve her çocuğu ayrı ayrı değerlendirerek uygun korseye hekim karar vermektedir

Etiketler: skolyoz korsesi, skolyoz korse, skolyozda tedavi