Skolyoz Tedavi ve Uygulama Merkezi

Skolyoz Korsesi Kaç Saat Giyilmeli?


Skolyoz Tedavisi Sürekli Takip ?

Korse gelişme çağındaki çocuklarda 22 saate yakın süre kullanılmalıdır ve skolyozdaki açının artması riskinin azalması ile birlikte bu süre hekim tarafından 16 ve 12 saate kadar indirilebilmektedir. Özellikle ergenliğin başında kemik büyümesi devam eden ve korsenin çok etkili olacağını düşündüğümüz skolyozlu bireylerde korsenin tam zamanlı kullanımı önemlidir.

Korse kemiklere destek olur fakat omurgamızda skolyozdan etkilenen kas ve bağların da egzersizlerle düzeltilmesi gerekir. Bu nedenle Schroth temelli korse ile birlikte öğrettiğimiz egzersizlerin yapılması da gerekmektedir. Eğer korsenin basısına bağlı bir problem söz konusu ise mutlaka hekime veya teknikere başvurulması gerekecektir. Bu durum korsede yeni bir değişiklik gerektirebilir.

Korselerin vücuda olan etkisini anlamak için 3-5 hafta içinde korse içinde çekilen yeni skolyoz filmleri ile ilk durum karşılaştırılır ve gereken başka düzeltmeler veya ekstra zorlayıcı bantlar ilave edilir.

Kısacası korse yapılıp teslim edildikten sonra da 3 ay ara ile korseyi uygulayan hekim tarafından takibi ve uygun düzeltmelerin yapılması gerekebilir.

Başarıyı etkileyen başka bir unsur çocuğa korseyi anlatmak, neden korse kullanması gerektiğini açıklamaktır. Korse günde 20-22 saat kullanıldığı için gelişim çağındaki çocuklar bunu kabul etmekte zorlanmaktadır. Bu konudaki ön yargıların kaldırılması için skolyozun anlatılması ve tedavisinde korse kullanımına karşı olan tepkiler ve korkulardan çocuğun ve ailesinin korunması gerekir. Konunun önemi çok iyi anlatıldığında çocuklar bu desteği sağlamaktadır.

Etiketler: skoyoz-korsesi-tedavisi-takip