Skolyoz Tedavi ve Uygulama Merkezi

Skolyoz Nasıl Anlaşılır?


Skolyoz Hastalığı Nasıl Anlaşılır?

Skolyozun tipik bulgusu omurgadaki asimetriye bağlı olarak bir omuzun yüksek olması, bel ve kollar arasındaki mesafede eşitsizlik ve kalçanın diğer tarafa kaymış görünümü nedeniyle vücudun bir tarafa kaymış görünümü vardır.

Bunun için çocuğun çıplak olarak arkadan gözlenmesi gereklidir. Özellikle çocuk öne eğildiğinde omurganın bir taraftaki yüksekliği(buna gibus veya kaburga hump adı verilir )oldukça tipik olabilir. Fakat şişman ve dengeli eğriliği olan çocuklarda bu bozulma gözden kaçabilir bu nedenle daha dikkatli bir kontrol için bir uzmana başvurmak gereklidir.

Kesin tanı omurga filmleri ile konulur. Eğrilik açısı düz hattan ne kadar saptığı ile izlenir ve buna da Cobb açısı denir. Gelişim çağındaki çocuklarda 25 derece ve üzerindeki eğrilikler ilerleyici özellik gösterir ve dikkatli izlem ve korse tedavisi gerekecektir.

Skolyoz Rahatsizlihi Nasıl Anlaşılır?

Skolyozda tanı konu uzmanı bir hekim tarafından çocuğun muayenesi ile kolaylıkla konur. Özellikle çocuk öne eğildiğinde bir taraftaki eğrilik nedeniyle yüksek duran kaburgaların oluşturduğu tümseklik çok belirginleşir.skolyoz hastalığı nasıl anlaşılır.

Çocukta bunu tam olarak belirlemek için iki taraf arasındaki dengesizliği ortaya koyan bir su terazisi dengesini saptamak gerekebilir. Omurgadaki bu asimetri skolyometre adı verilen aletle ölçülür ve 5° ve üzerindeki sapmalarda grafi ile doğrulama yapmak önerilmektedir. Skolyozun yeri ve tam açısını ve riski tespit etmek için ise omurganın ayakta grafileri gerekir.

Unutulmamalıdır ki skolyozda önemli olan erken tanı ve tedavidir. Erken ve düşük açıdaki skolyozda korse ile başarılı sonuçlar alınır ve cerrahi tedavi belirgin derecede azalır.

Etiketler: skolyoz nedir, skolyoz nasil anlasilir, skolyoz