Skolyoz Tedavi ve Uygulama Merkezi

Korse Skolyozu Tedavi Eder mi?


Nörolojik Skolyoz Tedavisi

Skolyoz tedavisinde en eski kullanılan yöntem korselemedir. İlk kez M.Ö 5.Yüzyılda Hipokrat tarafından uygulandığı görülmektedir. Hipokrat’ın öğrencilerinden olan Galen ise 2. yüzyılda traksiyonla birlikte korseye direkt basınç uygulamasını ilave etmiştir. İlk gerçek destekleyici korse Ambrose Paré (1510–1590) tarafından geliştirilerek kullanılmıştır. 1972’de Boston Children’s Hospital’dan John Hall ve orthotist William Miller birlikte bir korse dizayn etti ve Boston korse olarak isimlendirilen bu korse halen en yaygın kullanılan skolyoz korselerindendir.

Termoplastik malzemeden üretilen sert Cheneau korse, Dr. Jacques Cheneau tarafından geliştirildi ve halen Avrupa’da en sık kullanılan modeldir. Cheneau korsenin skolyotik eğrilik üzerindeki düzeltici etkisi pasif düzeltme ile dokuların konveks taraftan konkav tarafa yönlendirilmesi ve bu şekilde eğriliğin maksimum düzeltilmesi ile açıklanır. Ayrıca omurganın korse içinde uzatılması ve vertebralar üzerindeki yükün kaldırılması ile göğüs kafesinin kontrolü sağlanır. Korse içindeki bireyin göğüs kafesindeki solunum hareketleri ile asimetrik eğrilik kontrol edilir.

Doğru biyomekanik kurallara uygun korseler halen kemik gelişimi devam eden büyümekte olan çocuklarda 45 derece altındaki skolyoz eğriliklerinde başarılıdır. Doğru tasarımlanmış uzman merkezlerde uygulanan ve iyi takip edilen korseler ile skolyozun ilerlemesi kontrol altına alınır ve hatta skolyoz açısı azalır. Etkin korse tedavisinin hastaların cerrahi füzyona gidişini azalttığı bilimsel araştırmalarda gösterilmiştir. Bu konudaki çalışma ve sonuçlarına bilimsel çalışmalar başlığı altından ulaşabilirsiniz.

Etiketler: skolyoz korsesi, nörolojik skolyoz korseleri, nörolojik skolyoz